Basında Biz | Haberler
PTT İle Vodafone Türkiye Cep Nakit İşbirliği Protokolüne İmza Attı... / 03.10.2012

PTT ve Vodafone Türkiye işbirliğiyle hazırlanan ve Kasım ayı içerisinde  tüketicilerle buluşacak olan, "cep nakit" kart, para gönderme, cep telefonlarına yükleme, alışveriş yapma ve para çekme     hizmeti sunacak.

Dünya kalitesinde mobil teknolojiyi kolay ve ulaşılabilir hale getirmeyi amaçlayan Vodafone Türkiye, PTT işbirliğiyle hayata geçirdiği ön ödemeli kart “Cep Nakit”  ile abonelerin para transferi ve alışveriş işlemlerini banka müşterisi olmadan yapmalarına olanak sağlıyor. Vodafone Türkiye, mobil ödemenin yaygınlaşmasına ve bankacılık hizmetlerinden yararlanamayan kişilerin ihtiyaçlarına hizmet ediyor. Cep Nakit Kart, aynı zamanda Vodafone’nun Visa ile mobil ödemeler alanındaki global anlaşmasının ilk somut adımını oluşturuyor.

Abonelerin mobil parasal transfer işlemlerini “hesaplı, kolay erişilebilir ve yaygın” bir şekilde ulaşmalarına odaklanan Vodafone Türkiye ve PTT, Cep Nakit Kart’a herhangi ekstra bir evrağa gerek olmaksızın sadece Vodafone hatlarıyla sahip olunmasını sağlıyor. Cep Nakit Kart  Kasım ayı itibariyle tüketicilerin hizmetine sunulacak.  

 Aboneler Cep Nakit Kart ile PTT şubelerine gitmeye gerek kalmaksızın istedikleri kişiye para gönderebiliyor ve Vodafone faturasız hatlara Cep Lira yükleyebiliyor. Aynı zamanda Cep Nakit
kartı ATM kartı gibi kullanarak, Visa logolu tüm işyerlerinden alışveriş yapıp ATM’lerden para çekebiliyorlar.
İstanbul Avrupa Yakası PTT Başmüdürlüğü,  Sirkeci Büyük Postane Binası’nda,  3 Ekim 2012 Çarşamba günü, saat 10.30’da başlayan programa, PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Osman Tural, PTT Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Özay Atbaş, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Ümit Yeşildağ, Tanıtım ve Pazarlama Dairesi Başkanı Hüseyin Somuncuoğlu, Parasal Posta İşletme Dairesi Başkanı Cevdet Yalçınkaya, İstanbul Avrupa Yakası ve Anadolu Yakası PTT Başmüdürleri ile bazı  illerin PTT Başmüdürleri,
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Vodafone Türkiye Bireysel Servisler Direktörü Ömer Kuyucu davetliler ve basın mensupları katıldılar.

PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Osman Tural toplantıda bir konuşma yaptı.
Genel Müdür, günümüzün iş yapan, hizmet üreten kurum ve kuruluşlarının önceliğinin erişime kolaylığı sağlamak olduğunu belirterek, mal ve hizmetlerin, hızlı bir şekilde müşterilerin eline ulaştırılabileceğini kaydetti.
Tural, yaygınlık ve hızın, çağın iş yapan kurumları için önemli olduğunu ifade ederek, "Hızlı ve güvenli olan 'cep nakit'i yaygın şekilde kullanılacak bir ortaklıkla müşterilerimize hizmet sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. PTT olarak, 2003 yılından itibaren değişim dönüşüm sürecine girdik" diye konuştu.

Türkiye'de 17 milyon kişinin finansal işlemlerden yararlanamadığını anlatan Tural, "Küçük olsun bizim olsun' değil de 'büyük olsun hepimiz yararlanalım' mantığıyla çalışıyoruz. Yaygın networkümüz ve otomasyon sistemimiz var. Bizimle işbirliği yapmak isteyen herkese kapımız açık. 'Cep nakit' kartın kullanıcılara hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

Genel Müdür Tural, PTT'nin 2003 yılından itibaren geldiği noktayı anlatarak, "Yıllık 200 milyar liranın üzerinde bizim sistemimiz üzerinden dönen bir para var. Bu yalnızca havale işlemlerinden ortaya çıkan bir rakam değil, diğer kurum ve kuruluşlarla yaptığımız işbirliklerinin sonucudur" dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan, Vodafone Türkiye Bireysel Servisler Direktörü Ömer Kuyucu da, "cep nakit" kart kullanıcılarının para gönderme, cep telefonlarına yükleme, alışveriş yapma ve para çekme ihtiyacını karşılayabildiğini belirterek, mobil finansal hizmetlerin erişimini yaygınlaştırdıklarını kaydetti.
Kartın PTT şubesi ve Vodafone shoplardan satın alınabileceğini ifade eden Kuyucu, bu kartın son derece güvenilir olduğunu, hizmeti kullanabilmek için 4848'i aramanın yeterli olacağını ve 35 liranın altında işlem bedeli almadıklarını anlattı.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, 'Vodafone  ve PTT işbirliğiyle gerçekleştirilen "cep nakit" kartı için düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Dünya Bankası'na göre, global olarak nüfusun yüzde 70'inin mobil telefon kullanıcısı olduğunu ve 2016'ya kadar bu oranın yaklaşık yüzde 90'ları bulacağının düşünüldüğünü belirterek, bu dönemin toplumsal ve iş hayatındaki dinamikleri de kökünden etkilediğini kaydetti .
Ekonomik büyümeden sürdürülebilir kalkınmaya, kurumların iş modellerinin gelişmesinde, gündelik ihtiyaçları karşılamaya kadar mobilize yaşamın girmediği alanın neredeyse kalmayacağını ifade eden Timuray, şunları kaydetti:

"Konunun uzmanları, 'nakit kavramı' neslinin tükeneceğine işaret ediyor. Cep telefonuyla ödemenin kredi kartının gelişiyle yaşatan devrimin benzerini yaşatacağı kabul görüyor. Bir rapora göre, çek ve nakit ödemelerin son 20 yılda yüzde 85 seviyesinden yüzde 30'lara gerilediğini görmekteyiz. Bugün mobil ödemelerin yarım milyar doların altında bir hacime ulaştığını görüyoruz. Oysa 5 yıl içerisinde bu rakamın 3 misline katlanacağını tahmin etmekteyiz. Ülkelerin geleceği ve gelişmişlik düzeyi de 'm' yaşam yani mobil yaşama ne denli adapte olacağıyla ilgili olduğu tartılışılıyor. Bu tespit telekomünikasyon sektörümüze ne denli stratejik görev düştüğünü açıklamakla kalmıyor, bir yol haritası gösteriyor. Bu yol haritasının önemli kavşağını paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Timuray, Türkiye'nin en yaygın mobil finansal hizmetler ağını bu iş birliğiyle kurduklarını belirterek, herkesin mobil finansal hizmetlerden yararlanması için bu adımı atmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Vodafone Türkiye Bireysel Servisler Direktörü Ömer Kuyucu, hizmetin nasıl kullanılacağını gösterdi.

Daha sonra, PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Osman Tural ile  Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray  işbirliği anlaşmasını imzaladı.